Jak długo podawać dziecku mleko modyfikowane?

Czas podawania mleka modyfikowanego zależy zarówno od Ciebie, jak i Twojego dziecka. Mleko modyfikowane robi się na wzór naturalnego pokarmu. Z tego powodu, podobnie jak mleko mamy, podawać je można nawet kilkulatkowi. We wszelkich, nowych zaleceniach znajdziemy informacje, że podawanie go po ukończonym roku życia jest naturalnym zjawiskiem. Powinno się z kolei upewnić, czy maluch nie ma skazy białkowej, jeśli chcemy podawać mleko krowie. Wiele dzieci przyzwyczaja się do smaku modyfikowanej mieszanki. Zdarza się, że domagają się jej nawet, gdy zaczynają chodzić do przedszkola.  Podawanie mleka modyfikowanego w takim wieku to nic złego pod warunkiem, że butelka nie ma smoczka. 

Jak długo podawać mleko modyfikowane?

W marcu 2021 roku zaktualizowano zalecenia odnośnie żywienia niemowląt. Możemy w nich znaleźć informację, aby karmić dziecko piersią według jego preferencji. Z kolei te niemowlęta, które karmione są mlekiem modyfikowanym, powinny je spożywać co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia. Z tym zastrzeżeniem, że do 6. miesiąca życia powinno się podawać mieszankę początkową, czyli oznaczoną numerem 1. Po ukończeniu sześciu miesięcy ciekawe mleko modyfikowane – numer 2.  W najnowszych zaleceniach nie znajdziemy informacji, że karmienie mlekiem modyfikowanym powinno się zakończyć po skończeniu 12 miesięcy. Z tego wynika jasny wniosek, ze nie ma ograniczeń wiekowych w podawaniu takiego mleka.

Skąd sprzeczne informacje?

To właśnie pierwszy rok życia traktuje się jako okres wymagający stosowania diety mlecznej, stąd liczne nieścisłości. Drugi rok życia jest dla dziecka etapem przejściowym i diety mieszanej. Nie da się bowiem zabrać nagle mleka, do którego jest przyzwyczajone. Dopiero jeśli maluch ukończy trzeci roku życia, powinien być na diecie rodzinnej. W praktyce oznacza to jedzenie zdrowych pokarmów takich samych, jak rodzeństwo i rodzice. Jeśli dziecko lubi mleko modyfikowane i dalej chce je spożywać, nie ma żadnych przeciwwskazań do podawania go. Z tym zastrzeżeniem, że nie powinno stanowić podstawy diety.