Często się słyszy o demonizowaniu przedwczesnego odstawienia dziecka od piersi. Zdarza się, że matki zmuszone do tego kroku są niesłusznie negatywnie oceniane. Dzieje się tak nawet bez upewnienia się odnośnie do powodu odstawienia dziecka od piersi. W rzeczywistości jest wiele powodów, dla którego kobiety postanawiają podawać mleko modyfikowane. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej.
Jakie są powody stosowania mleka modyfikowanego?
Mleko modyfikowane jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli kobieta nie może karmić piersią. Nierzadko zdarzają się trudności z dostarczeniem odpowiedniej ilości pokarmu dla noworodka. Zdarza się też, że pokarm jest niewystarczający, by nasilić dziecko. Może to nawet grozić zahamowaniem wzrostu oraz ogólnego rozwoju dziecka. W takich sytuacjach jest bezwzględna konieczność podania mleka modyfikowanego. Niektóre mamy mają zdrowotne przeciwskazania do karmienia piersią i zaliczają się do nich różne choroby lub przyjmowanie niektórych leków.
Zdarza się, że taka decyzja wynika też z psychicznego i fizycznego samopoczucia kobiety. Nie świadczy to o braku miłości do dziecka, a z braku możliwości, dlatego kwestia ta nie powinna podlegać dyskusji. Dyskomfort, który towarzyszy karmieniu może zniechęcić do podejmowania prób. Wiele kobiety skarży się na ból sutków temu towarzyszący, który bywa bardzo silny. Nie można kwestionować takich wyborów w żadnej sytuacji. Młode mamy potrzebuja wsparcia w takich decyzjach ze strony rodziny, bliskich oraz lekarzy.
Czy mleko modyfikowane jest wartościowe, jak mleko matki?
Oczywiście mleko modyfikowane nie jest bardziej wartościowe niż dobrej jakości mleko matki. Mleko z piersi jest lepsze, gdyż samo dostosowuje się do wieku dziecka oraz aktualnych jego potrzeb. Ten proces zaczyna się już od pierwszych chwil po narodzinach. Nie da się zsyntetyzować enzymów i poszczególnych hormonów. Nawet uzyskać z innych źródeł, dlatego mleko modyfikowane zaspokaja większość potrzeb dziecka, jednak nie może zrobić tego w pełni. Mleko modyfikowane to tylko alternatywa w przypadku braku możliwości zapewnienia mleka z piersi.